Carlos Latuff: Erdoğan Bir Çeşit İntihar Bombacısı

Yayınlandı: 2 Nisan 2016 / Kültür / Culture
Etiketler:, , , , , , , , , ,

Türkiye’de ve dünyada yaşanan toplumsal olaylara sessiz kalmayan Brezilyalı ünlü karikatürist Carlos Latuff, Türkiye’de yaşanan son gelişmeleri ulusal bir gazeteye değerlendirdi. Türkiye’de demokrasi olmadığını belirten Latuff, Erdoğan için “O bir çeşit intihar bombacısı” açıklamasında bulundu.

Gezi Direnişi döneminde ele aldığı karikatürlerle gündeme gelen Brezilyalı çizer, Türkiye’de basın darbesini, katliamları, IŞİD gerçekliğini ve Türkiye’de dinin manüpile edildiğini belirtti.

Brezilya’daki Yolsuzluk iddialarından sonra 3 milyon kişi sokağa döküldü. Türkiye’de yaşanan ve dünyanın konuştuğu 17-25 Aralık Yolsuzluk Operasyonlarında neden Brezilyadaki reaksiyon gösterilmedi sizce? Türkiye bu tarz olaylara karşı neden gereken tepkiyi vermiyor?

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor ki, Brezilya’da gerçekleşen hükümet karşıtı yürüyüşler, hükümetin başındaki komünizm ideolojisine sahip işçi partisine (Partido dos Trabalhadores – PT) karşı, sol görüş karşıtı orta sınıf tarafından düzenlendi. Dolayısıyla bu yürüyüşler sağ görüşlü partiler ve medya tarafından oldukça desteklendi. İkinci olarak ise şunu söyleyebilirim, Türklerin tam olarak neden Erdoğan’a karşı ayaklanmadıklarını bilmiyorum ama bunun; dinin politikada kullanılarak insanların manipüle edilmesinden, muhalefetin devamlı bastırılmaya çalışılmasından ve ülkenizde basının özgür olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Erdoğan’ın yarattığı bu tarz otoriter rejimlerde, insanlar ya körü körüne rejimi destekledikleri için protesto etmeyeceklerdir ya da baskıdan dolayı kendilerini özgürce ifade edemedikleri için.

“Türkiye’de çizseydim hapse tıkılır ya da kafama kurşun yerdim. Türkiye, özgür düşünen insanlar için iyi bir yer değil” demişsiniz. Türkiye’de gazetecilere ve sanatçılara uygulanan muameleyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Konuşma özgürlüğünün ortadan kaldırılması, Erdoğan’ın Türkiye’de tam gücü elde etmesi için gerekli planlardan biri. Karşıt görüşlü gazetecilerin hatta sokaklarda hükümet karşıtı pankart taşıyan insanların tutuklanması ve haklarında dava açılması çok açıkça gösteriyor ki, ülkenizde demokrasi yok. Ben de Türkiye’de yaşıyor olsaydım ne yazık ki bu tarz muamelelere maruz kalacaktım.

Karikatür bloğunuz Türkiye’de, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nce engellenmiş durumda. Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk otoriteleri tarafından blog’um yasaklanmış, erişime engellenmiş olsa da, karikatürlerim Türkiye’deki takipçilerime ulaşmaya devam ediyor. Biliyorsunuz ki, uygulanan yasağı delmeye yarayan bir çok uygulama mevcut. Ama her şeye rağmen bir düşünün ne tarz bir otorite karikatürlerle ve mizahla baş edebilir ki?

Dünyada yaşanan toplumsal olaylara kayıtsız kalmadığınız gibi Gezi Direnişini de ele aldınız. Gezi, Türkiye’de direnişin sembolü oldu. Yayın yasakları, Berkin Elvan, Erdoğan ve Türkiye’de demokrasi çizimleriniz oldukça ses getirdi. O dönem sizde nasıl br etki bıraktı?

Genç insanların sokaklara çıkıp Erdoğan’ın totaliter rejimine karşı protestolarını gördüğümde, onları desteklemem gerektiğini hissettim, 2011 yılında Mübarek’e karşı Tahrir meydanını alan ve sonrasında askeri rejime karşı duran Mısırlıları desteklediğim gibi. Tüm dünyada bir mücadele içerisinde bulunan insanlarla birlik olabilme, onları destekleme duygusu ile alakalı bir durum bu.

“Erdoğan, büyük bir tehlike teşkil ediyor”

Erdoğan’ı bir lider olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Erdoğan Türkiye için bir sorun mu? Erdoğan’a muhalif olan büyük bir kesim var ve sizce bu sorun global bir birleşme ile mi toplumsal bir direnişle mi çözüme kavuşur?

Benim gözümde Erdoğan; Suriye’yi, Irak’ı ve tüm Avrupayı havaya uçurup cehennemi yaşatabilecek bir çeşit intihar bombacısı. Suriye’de ortaya çıkan karışıklıklar sırasında ‘sözde’ isyancıları ve hatta IŞİD’i destekleyerek üstlendiği role bir bakın. Suriye’den gelen mülteci dalgasını, Avrupa Birliği’ne bir çeşit şantaj yaparak nasıl idare etmeye çalıştığına bir bakın. Karşı görüşleri engellemek, ortadan kaldırmak için polislerini göndererek kapattığı gazetelere bir bakın. PKK’yı günah keçisi ilan ederek Kürtleri nasıl suçladığına ve ona rağmen onlara daha da boyun eğdirmesine bir bakın. Erdoğan; Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu için kesinlikle büyük bir tehlike teşkil ediyor. Ama aynı zamanda Amerika’nın ve İsrail’in iyi bir müttefiği olduğu için, Batı hiçbir zaman Türkiye’ye karşı bir ‘rejim değişikliği’ planıyla gelmeyecektir.

Röportaj: Gamze Kaya

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s