Koma Sê Bira Grubunun Solisti YPS Saflarına Katıldı!

Yayınlandı: 10 Mart 2016 / İçten Sesler / Voice From Inside
Etiketler:, , , ,

koma-s-biranin-solisti

İstanbul’da Taksim ve Aksaray’da sokak müzisyenliği yapan “Koma Sê Bira” olarak bilinen müzik grubunun üyelerinden olan Erkan Benli, YPS’ye katıldı (Sivil Savunma Güçleri / Yekîneyên Parastina Sivîl)

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre Benli, sokakta Kürtçe şarkı seslendirdiği için sık sık saldırılara ve polis baskılarına maruz kaldı ve 2014 yılında polisle girdiği münakaşa nedeniyle tutuklandı ve bir süre cezaevinde kaldı.

Cizre ve Silopi gibi kentlerdeki abluka ve ölümler ise Benli’yi YPS’ye katılmaya götüren asıl nedenler.

Erkan Benli YPS’ye katılma kararını ise DİHA’ya şöyle anlatıyor:

7 Haziran öncesinden başlayarak Diyarbakır’daki HDP mitingine yönelik bombalı saldırı, 92 Cizre katliamının bugün bir kez daha aynı yaşanması gibi birçok farklı etken nedeniyle artık gönül verdiğim müziğin, sanatın anlamsız hale geldiğini gördüm. Faşizan yöntemlerle sanatımızın önü zaten her şekilde kesildiğinden, sanatın artık amaçlarımın yerini tutmadığını gördüm. Yasaklanmış bir dili müzikle özgürleştirmekti amacım, ancak önümüze konulan engellerin duygu ve düşüncelerimin önüne geçmeye başlamasıyla bu onurlu yolu seçtim.

Benli, verdiği mülakatta Aram Tigran’ın şu sözlerini de hatırlatıyor: “Gücüm yetse, ne kadar tank, tüfek ve silah varsa hepsini eritip saz, cümbüş ve zurna yapardım…”

Sanatın kendisi için anlamını da özetleyen Benli, “Benim için sanat ölen bir şeyin elinden tutup, yaşamı öğretmekti. Bugün verdiğim savaş da bundan farksız değil,” diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s