Sokak İşi Tiyatro Festivali 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Sokakta

Yayınlandı: 9 Mart 2016 / Tiyatro / Theatre
Etiketler:, , , , ,

Dünya Tiyatrolar günü, 27 mart ve 26, 28 ve 29 Mart’ta tiyatro severler, Sokak işi Tiyatro Festivali’yle tiyatroya doyacak.

sokakişi

Bu sene 3.’sü organize edilen festivale; Genco Erkal, Derya Alabora, Erol Babaoğlu, Meltem Cumbul gibi usta isimler de oyunları ve performansları ile destek verecekler. Radyo Tiyatro’dan, Katılımcı Doğaçlamaya; Dans’tan, Pantomim’e kadar 20’den fazla performansın sergileneceği festival her türlü katılıma açık.

26 Mart Cumartesi Günü MSGSÜ Fındıklı kampüsünde festivalin açılışı 3 iş&3 mekan ve Otantik’le yapılacak.

27 Mart’ta 12:00-18:00 arası İstiklal sokaklarında oyunlar sergilenecek: Tünel meydanında Sambajam’in sergileyeceği WORLDJAM adlı ritim performansla günün açılışı yapılacak. Aynı yerde 12:10’da İ.Ü Dans Kulübünün SAMBA SHOW adlı performansıyla güne devam edilecek.

Saat 12.35’te Erol Babaoğlu VAVA’yı Tünel meydanda canlandıracak. Babaoğlu, Vava’yı “Bedene çarpan, giren, sızan, yayılan; bedenden geçen sesler… Kent/beden’ in işgali, yeniden inşası” şeklinde tanımlamış.

Kırmızılı Kadın(Liquid Politics) performanslarıyla tanıdığımız, Gonca Gümüşayak’ın “Savaşın küllerinden geriye ne kalır?/Göze görünür mü umutlu gözler/Küçücük eller, /Şeker diyebilir mi /Göze görünür mü çocuklar?” dizeleriyle tanımladığı GELECEK OLAN BARIŞ dans performansı da festival kapsamında yer alıyor.

10 Ekim 2015’te canlı bomba saldırısıyla kaybettiğimiz yoldaşlarımızı anmak için, canlandıracağı “…daha yolumuz var…” adlı performansını anlatırken Tiyatro KAJU, “Onlardan geriye sadece ayakkabıları kaldı, ama yolları yarıda kalmayacak. 10.10.2015 Ankara Katliamını anmak için ve dünyadaki tüm Savaş ve zulümlere karşı gerçekleştirilmiş bir performanstır.” yazmakta.

Pazar günü ayrıca Muzika Retorika, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Tiyatro Hal, Tiyatro Tek Ağaç, Eksik Tiyatro ve Entegre gibi tiyatro ve performans ekipleri festivalde yerini alacak. Gün, M. Cevdet’in yazdığı; Meltem Cumbul, Nejat İşler, Güven Kıraç, Zeyno Gönenç , Hakan Pişkin’in seslendireceği ve 94.9 Açık Radyo’da dinlenebilecek oyunla kapatılacak.

28 Mart’ta da devam edecek olan festival, Noland Proje Topluluğu’nun DETAYLAR isimli katılımlı doğaçlamasından sonra, 21:00’de İndigo Beyoğlu’nda kapanış konseriyle bitirilecek.

Sokak işi Tiyatro Festivali’ne ilişkin Festival Komitesi tarafından yapılan çağrı ve açıklama metni ise şu şekilde:

“Günümüzde bir çok farklı etkenden ötürü çok hızlı ve karmaşık hale gelen hayatlarımızda birçok şeyin çok çabuk tüketildiğini düşünüyoruz. İnsanlar tüketim toplumunda hayatın hızına ayak uydurabilmek için daha fazla çalışıp daha çok koşuşturmak zorunda kaldıklarından artık zaman belki de hiç olmadığı kadar değerli. Bu ve diğer sosyoekonomik sebeplerden ötürü ülkemizde sanata duyulan ilgi yeterli seviyede değil. Bizim benimsediğimiz düşünce ise; aslında her insanın yaşama şeklinin kişinin kendi yarattığı bir sanat eserine dönüşebileceğidir. Bu eseri daha değerli bir hale getirmenin ise dünyayı yorumlayış ve toplumdaki ilişki biçimlerinin daha insancıl bir zemin üzerinde şekillenmesiyle mümkün olabileceğine inanıyoruz. Bu zeminin sanat olduğunu, öncelikle de tiyatro olduğunu düşünüyoruz.

Son yıllarda, dijital kültür, film ve video teknolojileri karsısında varlık göstermek için tiyatro da farklı arayışlar başladı; geleneksel olan ve yenilikçi tiyatro formları sorgulanmaya başlandı. Hem anlatı tiyatrosunda hem de bedensel tiyatroda formun yanı sıra ışık, dekor, kostüm ve mekan kullanımında da değişik arayışlar baş gösterdi. Tiyatro salonları gibi konvansiyonel alanlar yerine “site spesifik” olarak tanımlanan fabrikaların, hastane koridorlarının, evlerin salonlarının ve tiyatro salonları dışında mekânların tercih edildiği isler üretilmeye başlandı.

Sokak Tiyatrosu geleneksel tiyatro yapıları dışında, açık havada, herhangi bir yerde, sokakta, parkta, boş alanlarda ve benzeri yerlerde herkese açık oyunlar oynayan tiyatrodur. Sokak tiyatroları özellikle, genç tiyatrocular tarafından gerçekleştirilen, kısa yoldan iletide bulunan ve gösteri süreleri otuz dakikayı geçmeyen oyunları içeren tiyatro topluluklarıdır. En önemli özelliği ise daha önce tiyatro ile çeşitli sosyoekonomik sebeplerden ötürü tanışmamış herkese açık olmasıdır. Ülkemizde sokak tiyatrosunun bu anlamda yeterince yaygın olmadığını düşünüyoruz. Bu sebeple tiyatrodan mahrum kalmış çeşitli dezavantajlı gruplarla birikimlerimizi paylaşmamızın herkese açık olan sokak tiyatrosundan geçtiğini düşünüyoruz.

Festival, çeşitli tiyatro topluluklarının kısa gösterilerinin Beyoğlu’nda belirli sayıda istasyonlar kurularak 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde sokaktaki insanlarla buluşmasını hedeflemektedir. 2008’den beri performanslarını İstiklal Caddesi, Galatasaray, Tünel, Galata, Karaköy, Tophane, Küçük Beyoğlu gibi acık ve kapalı mekanlarda gösteren oluşum, bu sayede gösteri sanatlarının sokakta uygulanabilirliğini gündeme getirmeyi ve daha fazla seyirciye ulaşarak farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır. Birbirinden farklı sanat anlayışları ve performans metotları ile çalışan tiyatro toplulukları bu doğrultuda bir araya gelip, tiyatroya seyirciyi getirmek yerine tiyatroyu seyirciye götürecektir. Özellikle son dönemde yaşanan olaylardan sonra da önemi bir kez daha ortaya çıkmış olan sokak kültürü anlayışına sanatın vazgeçilmez olarak dahil edilmesi gerekmektedir. Bu sanat dalları arasında tiyatronun da kendisine bir rol biçmiş olması gerekir. Birçok gelişmiş ülkede kendi yerini bulmuş olan, gelişmekte olan ülkelerde ise şekil arayışına giren sokak performansları bizim ülkemizde de bir arayış içerisine girmiştir. Gerek bürokratik engellerden, gerek sosyo-ekonomik farklılıklardan, gerekse yeterli ilginin oluşturulmamış olmasından ötürü bu arayışın şekillenmesi bir zorunluluk halini almıştır. Bu nedenle; Genco Erkal, Derya Alabora, Meltem Cumbul gibi usta isimlerin de oyunları ve performansları ile destek verecekleri festival kapsamında, sokak işi performanslara ilgi duyan ve arayış içerisinde olan sokak sanatçıları ile tiyatro sahnelerinin korunaklı ortamından uzaklaşmak isteyen yazar, yönetmen, oyuncu, teknik ekip gibi işin uzmanları bir araya getirilecekler. Birlikte sokağın kaygısını özümseyerek, arayışa şekil vermeye çalışacaklar. Bu birliktelikten elde edilen deneyimler ve belirlenen eksiklikler üzerine daha sonraki dönemlerde de bir araya gelinerek atölye çalışmaları, seminerler, eğitim kursları gibi etkinliklerle geliştirilen konseptin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Ücretsiz gösterimlerin olacağı Sokak İşi Tiyatro Festivali’nin bu yılki gösterimlerine tüm halkımız davetlidir.

Saygılarımızla”

Tanıtım Filmi için:

Ayrıntılı Bilgi: www.sokakisi.com

Direnisteyiz3.Org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s