8 Mart ve Küçük Ev Aletleri – Aylin Aslım

Yayınlandı: 8 Mart 2016 / Köşe Yazıları / Corner Posts
Etiketler:, ,

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’müz kutlu olsun. Neden 8 Mart, neden emekçi kadınlar peki? İkisinin de cevabı yakın tarihten, çok acılı bir yerden geliyor.

A.B.D’de 8 Mart 1857’de daha iyi çalışma koşulları için grev yapan 40 bin tekstil işçisi kadından 129’u grevi dağıtmak için polisin işçilere saldırması ve işçilerin kilitlendiği fabrikada yangın çıkması sonucu yanarak can verdi.

Bundan 23 yıl sonra, Alman sosyalist politikacı ve kadın hakları savunucusu Clara Zetkin, 1910 tarihinde Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Bu tarihten sonra 8 Mart tüm dünyada kadınlar için bir hak arama, hakkını yüksek sesle savunma ve kutlama günü olarak benimsendi.

Peki nasıl oldu da, sömürüye karşı haklarını ararken yanarak can veren işçi kadınlardan miras kalan 8 Mart, “Kadınlar Günü’ne özel küçük ev aletlerinde %20 indirim” şeklinde kutlanır oldu benim ülkemde? 8 Mart sadece bir gün, ama bir hafta öncesinde başlayan “indirim günleri” çılgınlığı coşkuyla düşmeye başlıyor her yıl TV’lerimize, mail adreslerimize, telefonlarımıza. Kozmetik, giyim kuşam, her türlü kadın ürünü ve olmazsa olmazımız “küçük ev aletleri”! N’apalım her yıl biz o küçük ev aletlerini? Tacizciyi teflon tava darbesiyle etkisiz hale getirip, eşitliğe inanmayan patronları blenderdan mı geçirelim? Şiddet uygulayan kocaları tost yapıp, “sever de döver de” diyenleri buharlı ütüde mi pressleyelim? Ev kadınları da emekçidir, evet, ama bu mudur emekçi kadınların ödülü: Mini fırın alana saç kurutma makinesi %50 indirimli!

İstatistiklerden bahsederek içinizi karartmak istemem ama, Avrupa’da kadın cinayetlerinde 1., dünyada kadın hak ve özgürlüklerinde son sıralarda yer alan, etek boyuyla, sokağa çıkıp çıkamayacağıyla sürekli uğraşılan, bir takım adamların sürekli “Yani hocam en ufağı kaç olur şimdi” minvalinde sorularıyla kız çocuklarının mümkün olan en küçük evlendirme yaşını zorladıkları bu ülkede, her yıl aynı bayat ve içtenliksiz cümlelerle -sanki “yasama” yani yasa yapma yetkisi onlarda değilmiş, ülkenin bu durumundan sorumlu değilmiş gibi-“Kadınlar çiçektir” sığlığında takılan politikacılarla mı, dayak makyajı yapmış ünlü fotoğrafları ya da indirim günleriyle mi anlam kazanacak 8 Mart?

“Güvenlik Sebebiyle” diyorlar, geleneksel 8 Mart Kadın Yürüyüşü’ne izin vermiyorlar. İlerici ve özgürlükçü kadın hakları savunucularını, feministleri programına konuk edecek TV programı kaldı mı, ondan bile emin değilim. İstanbul’da Kadıköy, Bursa’da Nilüfer Belediyesi gibi belediyeler var sağ olsunlar, layığıyla kutlamamız için seferber olan; fakat sayıları ülke çapında iki elin parmağını geçmez korkarım.

Bu şartlar altında biraz buruk geçiyor bir süredir 8 Mart’larımız. Ama madem ki daha haklar var kazanılacak, madem ki ışığa gitmek istiyoruz bu karanlıkta, susmak yok, mücadeleye devam! Kahrolsun küçük ev aletleri; yaşasın anneden, eşten, erkeğin bayanından, “kutsal”ından ibaret olmayan cesur kadınların onurlu günü!

http://blog.kia.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s