Perde Aziz İçin Açıldı: Başka Ne Yapsam Ağzımda Kül Tadı Bırakırdı

Yayınlandı: 24 Ekim 2015 / Tiyatro / Theatre
Etiketler:, , , , , , ,

Tiyatro Yolcu, dün akşam Rojava şehidi Aziz Güler için oynadı. Gösterimin ardından konuşan Güler’in ağabeyi yönetmen Ersin Umut Güler, “Oyunda bir cümle daha var: Başka ne yapsam ağzımda kül tadı bırakırdı. Bu cümle Aziz ve Aziz gibileri anlatıyor” dedi.

Rojava devrimini faşist dinci DAİŞ çetelerine karşı savunurken ölümsüzleşen Birleşik Özgürlük Güçleri Komutanı Aziz Güler’in (Rasih Kurtuluş) cenazesinin Kobanê’den Türkiye’ye geçişine biri aşkın süredir izin verilmiyor.

Suruç kaymakamlığından Anayasa Mahkemesi’ne, Meclis’ten AİHM’e kadar pekçok yere başvuruda bulunan aile, haftalardır bekliyor.

Güler’in ailesi ve yoldaşları bu kez, tiyatro yoluyla “Cenazemizi verin” dedi.

Güler’in ağabeyi Ersin Umut Güler’in yönetmenliğini yaptığı Tiyatro Yolcu, Ariel Dorfman’ın “Başka Bir Dünya İçin Manifesto: Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler” oyununu Güler’in için oynadı.

Afife Jale Sahnesi’nde dün akşam gerçekleşen gösterime ilgi yoğun oldu. Gösterimi, Güler’in ailesi ve yoldaşlarının yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu Yöneticisi Özgür Bedel de izledi.

Gösteriminin ardından konuşan Güler’in ağabeyi Ersin Umut Güler, kardeşinin oynadıkları oyunun provasını izlediğini hatırlattı, “Sonra gitti Aziz. O’nu o gün son defa gördüğümüzü bilmiyorduk” dedi.

‘AZİZ KENDİ TOPRAKLARINDA GÖMÜLECEK’

Oyunda yer alan cümleleri hatırlatan Güler, “Bir bakarsınız, çılgınlık sizin mahalleniz girivermiştir. O çılgınlık bizim mahallelerimize girmişti. Şimdi evimizin içine girdi. Oyunda bir cümle daha var Aziz’i anlatıyor. Başka ne yapsam ağzımda kül tadı bırakırdı. Bu cümle Aziz ve Aziz gibi insanları anlatıyor” diye konuştu.

Kardeşinin cenazesinin verilmediğini hatırlatan Güler, şunları söyledi:

“Aziz kendi topraklarında gömülecek, biz buna kararlıyız. Ne kadar uzun zaman alırsa alsın, neye mal olursa olsun, bu keyfiliğe izin vermeyeceğiz ve bu keyfiliği yıkıp atacağız bir kenara. Aziz kendi topraklarında gömülecek ve burada gülmeye devam edecek.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s