Plak Yüzünden Sevgiliden mi Ayrılır Canım? – Barış Akpolat

Yayınlandı: 23 Ekim 2015 / Dıştan Sesler / Voices From Outside, Köşe Yazıları / Corner Posts, İçten Sesler / Voice From Inside
Etiketler:, , , , , , ,

plak-yuzunden-sevgiliden-mi-ayrilir-canim

Yeni taşınılmış bir ev kadar bomboş cüzdanlar, ağırlığı kaldıramayıp heyelanmışçasına yıkılan raflar veya hiç beklenmedik bir anda devri kayan pikaplar. Hiç olmazsa bozulan amfiler… Bunlar hep masraf. Plakçılık çok güzel bir hobi, zevk veya kimilerine göre yaşama amacı. Hem memlekette yeni yayınlanan plakları hem de genel olarak plakçılık üzerine çok karaladım bugüne kadar. Yazdıklarım amatör ruhlara uygun şeyler. Teknik detaylarda çok boğulmamak lazım bana göre. Ne bütçe yeter ne can dayanır yoksa. Konu ile ilgili okumayı sevdiğim yazıların başındaysa yine bu işe benden daha fazla kafayı kırmış plakçıların hikâyeleri geliyor.

“Raflara fazla plak koydum ve sonunda raf ağırlığı kaldırmadı. Sonunda raf yıkıldı ve kız arkadaşımla yerde uyku tulumlarında uyumak zorunda kaldık bir süre” diyor Noisey yazarlarından plak koleksiyoncusu Jeff Ogiba. Geçen günlerde yayınlanan yazısında bu plak zevkinin dışarıdan görünen güzel tarafının yanında yarattığı karanlık tarafı da yazmış. Dükkan açacağım diye sürekli ağır koli taşırken kasığında oluşan 2 fıtıktan bahsederken, sevgilisinin dedesinin cenaze törenini, çalınan plaklarının peşinden koşarken nasıl kaçırdığını da anlatıyor. Aynı yazıda pek çok terkediliş hikayesi de var. Parası olmadığı zamanlarda en şahane az bulunur The Smiths plaklarını elden çıkarışı da… Arasıra ben de Ozzy imzalı Black Sabbath plaklarımı satsam mı diye düşünür sonra fikri aklımdan hemen silerim. İçinden çıkılması zor bir ikilemdir.

PLAK POLİTİKAMDAKİ ÇÖKÜŞ

Plak toplamaya 3 plak ile başladım. Uzun süre Kanat Atkaya “Abi pikap istiyorum yardım et” dediysem de sesimi duyuramadım. “Ben seni tanıyorum, göçersin bulaşma” dese de ben dinlemedim. Alice Cooper ve Black Sabbath plakları aldım ve Kanat abiyi aradım. “İyi halt ettin” dese de hastalık bulaşmıştı artık. Bana acil bir pikap bulduk, hoparlördü amfiydi derken ilk göçüşü yaşadım. Zaten plakları da piyasa değerinin çok üstüne almışım. Neyse, o zamandan beri başucu albümlerimin plaklarını alırım. O kadar çoklar ki o bile zorluyor. Şimdi daha da zoru sürekli piyasaya çıkan yeni albümler (bkz: geçen haftaki yazım). NME son 10 yılın en başarılı 25 albümünü sıralamış. İçinde Foals’ın ‘Holy Fire’ı, Queens Of The Stone Age’in ‘Like Clockwork…’ü ve Kurt Vile’nin Smoke ‘Ring For My Halo’ gibi albümler var. Gel de alma şimdi. Gönül istiyor ki hepsini toplayalım.

Gelelim Selda’ya. Geçen yıl kendisi Hollanda, Utrecht’te gerçekleştirilen Le Guess Who Festivali’nde sahne almıştı. Geçen yıl ben de bu sayfaların bir editörüyken James Hakan Dedeoğlu konuyla ilgili bir yazı yazmıştı. Avrupalı müziksever, plakçı ve sanatçıların Selda hayranlığına şaşıp kalmıştık. Elbet biliyorduk ama sevginin bu seviyede oluşu ilginçti. Geçen hafta aldığım en güzel haber konser kaydının bir plak olarak yayınlanmış olmasıydı. Hatta Utrecht’te tanıştığım festival ekibinden Barry bir maille albümden bir parçayı da yollamıştı bana. ‘Adaletin Bu Mu Dünya’ şarkısının başında ekibine ‘Hızlı, hızlı / quickly quickly’ diye seslenen Selda yüzümü güldürdü. Plaktan sınırlı sayıda basılacak. Peşine düşmek lazım.

Plak satışları hiç olmadığı kadar arttı son yıllarda. Hep aynı şeyi yazıp duruyoruz ama gerçekten hızlı büyüyor bu piyasa – olduğu kadar hızlı-. Biraz rakamlarla konuşmak gerek. RIAA’nın verilerine göre (Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği) 2015’in ilk yarısında CD satışı yüzde 31 azaldı. Yine RIAA’ya göre plak satışlarıysa aynı dönemde yüzde 52 arttı ve satışlar 222 milyon dolar ciro yaptı (Kaynak: Hafif Müzik / Mehmet Tez). Bilgiler arasında en çok dikkatimi çeken şeyse plak satışlarının Youtube, Spotify ve Vevo gibi dijital sistemlerin gelir sağlamasının 163 milyon dolarla plakların gerisinde kalması. Bu iş gelişiyor. Olması gereken de bu. Memlekette artık kültleşen yerli albümleri analog mastering’le plak için özel hale getirip basan, yani bu işe yatırım yapan firmalar var.

Eğer bir sonraki yazım için bana twitter’ımdan ulaşırsanız ve pikap seçimi, amatör plak önerileri isterseniz yazarım. Üst üste plak yazmak istemiyorum. Ama talep gelirse neden olmasın sayın okuyucu…

BirGün

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s