Ezgiler Kamp Armen Direnişi İçin Söylendi

Yayınlandı: 19 Eylül 2015 / İçten Sesler / Voice From Inside
Etiketler:

136 gündür kapatılmaması için mücadele edilen, Ermeni halkının kayıp Atlantis’i Kamp Armen için önceki akşam bir dayanışma konseri düzenlendi. Şişli Kent Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konseri heyecanlı bir kalabalık seyretti.

ezgilerkamparmeniçinsöylendi

Nor Zartonk’tan gençlerin vızır vızır çalıştığı konser boyunca dinleyiciler müziklere Ermeni soykırımında kaybettiklerine, Hrant Dink’e ve geçmişe hasretle eşlik etti.

Kardeş Türküler, Sayat Nova Korosu, Lida Köseoğlu ve Bartev Garyan, Vomank, Ayşenur Kolivar ve Hikmet Akçiçek, Sibil, Yaşar Kurt ve Artür Bağdasaryan ve Herman Artuç, Metin ve Kemal Kahraman gibi çok renkli seslerin sahneye çıktığı konser, Ermenice ve Türkçe açılış konuşmasıyla başladı.

‘Kılıç artığı 1500 çocuğun yuvasıdır’ diye nitelendirilen Kamp Armen, o çocukların anısını canlı tutmada büyük bir işlev görüyor. Ermeni toplumunda ölümleriyle büyük bir üzüntüye  yol açan Hrant Dink, Sevag Balıkçı ve Maritsa Küçük isimleri konserde dillendirilirken dava takipleri, basın açıklamaları, yürüyüşler ile sürdürülen mücadele anlatıldı.

CHP’li Selina Doğan, HDP’li vekiller Filiz Kerestecioğlu ve Ayhan Bilgen gibi milletvekilleri de konsere katılanlar arasındaydı. Kısa bir konuşma yapan CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan ‘Kamp Armen, bütün bu zifir karanlığın içinde aşkların, kurulan yuvaların, dayanışmanın, kardeşliğin ve umudun da hikayesi’ derken AKP’ye seslenerek Kamp Armen’in iade edilmesi gerektiğini ifade etti. HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu yıllardır acıları yarıştırılan bir toplum vurgusu yaparak Hrant Dink’i yad etti. Geçmişte Hrant Dink’le yaptığı bir söyleşiyi hatırlatan Kerestecioğlu, Hrant Dink’in direniş ruhunun gençlere güç verdiğini söyledi.

Evrensel

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s