1 Mayıs Mahallesi Festivali Başladı: ”2 Eylül Ruhuyla Suruç ve Zergele Katliamlarının Hesabını Soracağız”

Yayınlandı: 4 Eylül 2015 / İçten Sesler / Voice From Inside
Etiketler:

“2 Eylül Ruhuyla #Suruç ve #Zergele Katliamları’nın Hesabını Soracağız” şiarıyla örgütlenen geleneksel 1 Mayıs Mahallesi Halk Festivali başladı.

Ataşehir Barış Bloku, Ataşehir Belediyesi önünden başlattığı yürüşle halk festivalinin gerçekleştirildiği Deniz Gezmiş parkına gelerek, festival saygı duruşuyla başladı.

1mayısmahallesifestivalisaygı

Festival, örgütleyen kurumların selamlaması ve tüm kurumlar adına ortak açıklamanın okunması ile başladı. Ardından, Barış Bloku adına yapılan açıklama ”Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganı ile son buldu.

1mayıshalkfestivali2015

Devrimci demokrat kurumların standlarının açıldığı festival bugün BEKSAV Müzik Topluluğu, Brindar Keko ve Cihan Çelik konserleriyle devam edecek.

Festival Aka-Der, Mayısta Yaşam Kooperatifi, DHF, EMEP, ESP, HDP, HDP Ataşehir Gençliği, Köz, SODAP tarafından organize ediliyor.

1 Mayıs Mahallesi’nin Kuruluşu Nasıl Gerçekleşti?

1 Mayıs Mahallesi’nde devrimci örgütler ve mahalle halkı 1977 yılında farklı illerden gelen emekçilerin barınma sorunun çözmek için devrimcilerin mahallede konutların oluşturulması sırasında verdikleri mücadele sırasında devletin 2 Eylül 1977’de mahalleyi dağıtmak için başlattığı saldırıda Hüseyin Arslan, Hüseyin Çaparoğlu, Cuma Gül, Hasan Yıldırım, İsmail Poyraz, Hasan Kızılkaya, Hıdır Ulman, Müzeyyen Keskin ve iki çocuk yaşamlarını yitirmişlerdi.

1 Mayıs Mahallesi halkı semtin oluşturulmasından bu yana her yıl 2 Eylül’de yaşamını yitiren devrimcileri anmak için eylem ve etkinlikler düzenliyor. Zamanla bir festivale dönüşen etkinlikler birkaç güne yayılarak yapılmaya başlandı.

Direnisteyiz.Net, siyahbeyaznotalar.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s