Gezi’den Berkin’e Müzisyen Şenol Akdağ’a Beş ‘Eylemden’ Dava

Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 / Gözden Kaçanlar / Overlooked
Etiketler:, , , , ,

Müzisyen Şenol Akdağ hakkında son iki yıl içerisinde katıldığı tüm demokratik eylemler gerekçe gösterilerek dava açıldı.

şenolakdağ

Payiz isimli albüm çalışması birkaç gün önce müzik raflarındaki yerini alan müzisyen Şenol Akdağ hakkında 2013- 2015 yılları arasında beş farklı eyleme katıldığı gerekçesiyle dava açıldı. 23 Eylül’de hakim karşısına çıkacak olan Akdağ’ın yargılanmasına gerekçe olarak sunulan eylemler arasında İç Güvenlik Yasası protestoları, Berkin Elvan ve Gazi Katliamı anmaları, Gezi direnişi eylemleri ve dernek etkinliklerine katılmak bulunuyor. Akdağ’ın tüm bu eylemlerde kanunlara aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılıp, ihtar ve zor kullanılmasına rağmen dağılmamakta ısrar etmesi de suç unsurları arasında.

Gezi Direnişi Suç Sayıldı

“Terör örgütü” propagandası yapmakla suçlanan ve 23 Eylül’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak olan Akdağ hakkında hazırlanan iddianamede “Demokratik Haklar Federasyonu’nun (DHF) eylemlerine katılmak, örgüt kurucularını öven sloganlar atmak, İç Güvenlik Yasa tasarısını protesto etmek, Berkin Elvan eylemleri ile Gazi katliamı anmalarına katılmak ve Gezi Direnişi’nde yer almak” suç unsuru olarak değerlendiriliyor.

Delil: Kaypakkaya

Akdağ’ın son iki yılda katıldığı tüm demokratik eylemler suç unsuru olarak değerlendirilerek hazırlanan iddianamede Gazi katliamını protesto etmek amacıyla 2013 yılında Sultangazi’de düzenlenen eyleme katılması, İbrahim Kaypakkaya’nın resminin bulunduğu “Onu anmak savaşmaktır” yazılı pankartı taşıması TKP-ML TİKKO örgütünün kurucusunun propagandasını yapmak olarak ele alınıyor.

Akdağ’ın Dersim’de öldürülen 17 Halkın Kurtuluş Ordusu (HKO) üyesinin geçen yılki anmasına katılması da “terör örgütü” propagandası olarak iddianameye girdi. Gezi Direnişi sırasında Akdağ’ın “örgütün fikri ve ideolojisi yönünde yayın yapan” siteler üzerinden yaptığı çağrılar ile hedef kitlenin eylemlere yoğun şekilde katılımını sağlamaya çalıştığı ve provokatörlük yaptığı da iddialar arasında.

BirGün / Koray Atay

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s