Sayat Nova Korosu 100 yıl Önce Ermenilerin Yaşadığı Şehirleri, Gündelik Hayatı Anlatacak

Yayınlandı: 12 Mayıs 2015 / İçten Sesler / Voice From Inside
Etiketler:, ,

sayatnovakorosu

Bizim oralardan bir haber… Sayat Nova Korosu, 22 Mayıs 2015, Cuma günü saat 21.00’de Şişli Kent Kültür Merkezi’nde ‘Grung’ [Turna] başlı konserde 100 yıl önce Ermenilerin yaşadığı şehirleri, gündelik hayatlarını anlatan eserler sunacak dinleyicilere.

Türkiye Ermeni toplumundan doğan, çalışmalarına 24 Nisan 1972 tarihinde Boyacıköy Surp Yerits Mangants Ermeni Kilisesi çatısı altında başlayan Sayat Nova Korosu, 22 Mayıs 2015, Cuma günü saat 21.00’de Şişli Kent Kültür Merkezi’nde ‘Grung’ [Turna] başlıklı konserde 100 yıl önce Ermenilerin yaşadığı şehirleri, gündelik hayatlarını anlatan eserler sunacak dinleyicilere.

2004 yılından beri Sayat Nova Çocuk Korosu bünyesinden yetişmiş Melikcan Zaman şefliğinde çalışmalarını sürdüren Sayat Nova Korosu’nun bu konserinde, Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Anadolu kentlerini tasvir eden, şehirlerdeki gündelik hayatı anlatan şarkılar ve farklı yazarların eserlerinden okumalar gerçekleşecek.

Süphan Dağı’ndan Musa Dağı’na, İstanbul’dan Bingöl’e ve hatta Erivan’a uzanan bir hikâyenin şarkılarla anlatılacağı konserde Hagop Mıntzuri, Zabel Yesayan, Krikor Zohrab, Hayganuş Mark gibi Ermeni yazarların eserlerinden bölümler okunacak.

Konser ayrıntılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Sayat Nova Korosu hakkında:

Sayat Nova Korosu, kilise korosu olmasının yanı sıra Ermeni halk müziğini araştırıp yorumlamaya yönelik çalışmalar da yapmaktadır.

Koro, adını 18. yy’ın en önemli Ermeni halk ozanı SAYAT NOVA’dan almıştır. Kuruluşundan günümüze kadar özellikle bir konu başlığı altında tematik konserler vermiş, festival ve yarışmalara katılmış, resitaller, müzik yarışması, konferanslar, resim sergileri ve kültür gezileri gibi organizasyonlar gerçekleştirmiştir.

Koronun kilise çalışmalarını uzun yıllardan beri şef Onnik Selviyan yönetmektedir.

Ayrıca 1990 yılında kurulan Sayat Nova Çocuk Korosu, ilk on yıl boyunca Kevork Tavityan ve Daron Ermen tarafından daha sonra da Şuşan Kalataş tarafından yönetilmiştir.

Bugün koro üyelerinin bir kısmını da çocuk korosundan yetişen üyeler oluşturmaktadır. 1972’den günümüze Sayat Nova Korosu’nun şefliğini sırası ile, Hagop Dökmeciyan, Benon Kuzubaş, Vahe Hallaçyan, Rupen Soğomonyan, Vramşabuh Göybaşyan, Bedros Kamcıyan, Melik Gavrilof, Kevork Tavityan, Lusine Şahrikyan, Yeğisapet Atabekyan ve konuk şef Henrig Anasyan üstlenmişlerdir.

Sayat Nova Korosu, 2004 yılından beri Sayat Nova Çocuk Korosu bünyesinden yetişmiş Melikcan Zaman şefliğinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Facebook: https://www.facebook.com/SayatNovaKorosu
Twitter: https://twitter.com/sayatnovakorosu
YouTube: https://www.youtube.com/user/sayatnovakorosu
Vimeo: https://vimeo.com/sayatnovakorosu

 SiyahBeyazNotalar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s