Burjuva Medya Kadın Cinayetlerinde Suç Ortaklığına Devam Ediyor!

Yayınlandı: 7 Mayıs 2015 / Gözden Kaçanlar / Overlooked
Etiketler:, , ,

Haber/Analiz – Kadın cinayetleri art arda gelirken, 39 yaşındaki Değer Deniz, Beyoğlu’ndaki evinde katledildi. Müzisyen Değer Deniz’in öldürülmesinin ardından Kanal D Ana Haber, medyanın kadın cinayetlerindeki azmettirici rolüne bir örnek daha ekledi.

6 Mayıs tarihli Ana Haber Bülteni’nde Cüneyt Özdemir’in “Kanal D Haberde bu tür haberlere yer verirken çok çok dikkat ediyoruz” sözleriyle yaptığı giriş ile verilen haber, medyada kadın cinayetlerinden kadınları sorumlu tutmanın nasıl bir refleks haline geldiğini ortaya koyan bir dille devam etti.

Haberde, Değer Deniz ile daha önce yapılmış bir röportajdan bölüm ekrana getirildi. Değer’in şu sözleri ekrana taşındı: “Keşfedilecek çok şey var. Çok uzun zamandır bu şehirdeyim. Hala keşfedemediğim bir sürü ayrıntısı var bu şehrin” Ardından dış ses: “O ayrıntılar bazen çok karanlıktı. Müzisyen Değer Deniz’i evinde yakaladı, hayattan kopardı” diyerek Kanal D haberin gerçek yüzünü ortaya serdi.

Mayıs 2013’te Arnavutköy Şenliği’nde sahne alan Değer Deniz ile müzik ve şehir üzerine yapılan “Arnavutköy Sohbetleri”nden alınan kesitin kullanılan haberde, algı yönetimi için sözlerin alt yazı ile de verilmesi dikkat çekiyor.

Değer’in sözleri ve bu yorum birleşince ölümü hak edecek bir şey yaptığı izlenimi yaratmak isteniyor. Haberde klibinden görüntüler de yer alırken, Deniz’in yaşamı, görünüşü ve dünyayı algılayışı üzerinden yaratılmak istenen izlenim ile ölümünün müstahak olduğuna gönderme yapılıyor. “Keşfedilecek çok şey var” sözlerinin ardından, ölümüne neden olanın O’nun bu “keşfetme” arzusu olduğuna gönderme yapılan bu ifadeler medyanın azmettiriciliğine çarpıcı bir örnek.

Değer Deniz Uğurlandı…

Değer Deniz’den iki gündür haber alamayan kardeşinin, Beyoğlu’ndaki evine gitmesiyle Deniz’in boğularak katledildiği ortaya çıkmıştı. Elleri telefon şarj kablosu ile bağlanmış ve bir çantanın kayışı ile boğularak öldürülmüş halde bulunan Deniz’in evinde katiliyle mücadele ettiğine dair de işaretler olduğu belirtiliyor.

Deniz, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından Üsküdar’da yapılan törenin ardından Bülbüldere Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Burjuva Medyanın Suçları Saymakla Bitmiyor…

Geçtiğimiz Mart ayında Eskişehir’de hayatını kaybeden Erinç Pütün’ün ölümüne ilişkin henüz otopsisi yapılmadığı halde “köpekler tarafından öldürüldüğü tesbit edilen” şeklinde haberleştirilmesi tepki çekmişti. Haberlerde sokak hayvanlarını da hedef gösterilmiş ve itlaf tartışmaları gündeme getirilmişti.

Bu haber ve haberde kullanılan dil ile burjuva medya kadın cinayetlerinde suç ortaklığını bir adım ileriye taşımıştı. Cinsiyetçi ve katillere gerekçe üreten dilin yaygın olarak kullanıldığı medya bu örnekte de suç ortaklığını bu kez katillere yöntem önerisi sunmaya kadar vardırıyordu.

ilgili haber: Medyanın Kadın Cinayetleri Suç Ortaklığında Yeni Bir Boyut

Değer Deniz Kimdir?

değerAnkara doğumlu müzisyen ortaokul ve lisede birçok grupta solo gitarist, klavyeci ve vokalist olarak yer aldı. Senfonik trash metal’den, country-alternatif müziğe,soft rock’tan, ambient’a kadar bir çok müzik türünü bu gruplarla beraber icra etti.

Üniversite eğitimi için geldiği İstanbul’da yine kendini müzik üreten arkadaşlarının içinde bulunca, o seneyi takip eden sene Burak Terek ve Semra Altınel ile birlikte kurdukları Metro’nun “Avucumda Gökyüzü” albümü 2002 yılının Ocak ayında yayınlandı. Bir çok bestesi bulunan Deniz, tamamı kendi besteleri olan 11 şarkıdan oluşan ilk solo albümünü  ‘Bekle’ adıyla 2012’de raflarda yerini aldı.

direnisteyiz.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s